Vztah mezi elektronickým zabezpečovacím systémem a fyzickou ostrahou objektu nemusí být na první pohled úplně zřejmý. Tento prvotní dojem je způsoben představou elektronického zabezpečovacího systému (EZS) jakožto prostředku ochrany objektu pomocí systému jednotlivých čidel a alarmu. Fyzickou ostrahu objektu si pak často představujeme jakožto ochranu uniformovanými muži. Ano, v zásadě to jsou dva různé přístupy k ochraně majetku, ale úzce spolu souvisí.
PCO jakožto oslí můstek
Abychom mohli správně pochopit vztah mezi EZS a fyzickou ostrahou, musíme se podívat na to, jak fungují bezpečnostní agentury, tedy společnosti, které oba systémy sdružují. To znamená, že se specializují na fyzickou ostrahu objektů, přičemž jsou jak odborníky na instalaci elektronických zabezpečovacích systému, tak i zaměstnávají pracovníky působící jakožto fyzická ostraha.
A tím pomyslným oslím můstkem mezi oběma přístupy je Pult Centrální Ochrany (PCO). Tedy v podstatě kontrolní stanoviště bezpečnostní agentury, jež je napojeno k bezpečnostnímu systému domu, tedy jednotlivým čidlům (alarm, kamera, detektory pohybu a další). U tohoto „pultu“ pak neustále sedí zaměstnanec bezpečnostní agentury, jenž okamžitě jedná, vyskytne-li se jakýkoliv problém.
Po vyhodnocení situace, tedy vyloučení planého poplachu či omylu, daný zaměstnanec okamžitě učiní všechny důležité kroky, přičemž konkrétní postup záleží vždy na dohodě s majitelem objektů. V zásadě však tento zaměstnanec vyšle fyzickou ostrahu, jež zasáhne na místě a zajistí bezpečnost vašeho objektu.
Je tedy zřejmé, že EZS a fyzická ostraha spolu úzce souvisí a společně tvoří velmi efektivní bezpečnostní nástroj. Je ovšem nutné dbát na to, aby vámi vybraná bezpečnostní agentura nabízela možnost propojení alarmu s PCO.